Dwujęzyczna Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Dwujęzyczne Niepubliczne Przedszkole

   AKTUALNOŚCI - INFORMACJE      Soutache - warsztaty
 
 
 
 
 

 
 
 

Warsztaty z SOUTACHE


 
 

Czym jest soutache (sutasz)?

Soutache (sutasz) jest techniką ręcznego haftu.

Pierwotnie technika soutache wykorzystywana była w przemyśle odzieżowym zajmującym się produkcją mundurów. Metodą soutache wykonywane były oznaczenia rangi funkcjonariuszy mundurowych (żołnierzy, marynarzy, pilotów, policjantów) umieszczane na pagonach, rękawach oraz czapkach w zależności od formacji. Początkowo sznureczki wykorzystywane do produkcji haftów soutache produkowane były z jedwabiu lub połączenia jedwabiu i wełny. W wieku XX zaczęto produkować sznureczki syntetyczne.

Obecnie metoda soutache na dobre zakorzeniła się wśród artystów zajmujących się wytwarzaniem autorskich wyrobów biżuteryjnych.

Najczęściej spotykane wyroby, to: kolczyki, bransolety, wisiory, kolie, paski i inne damskie ozdoby. Biżuterię wykonaną systemem soutache możemy nabyć głównie w sklepach internetowych oraz na kiermaszach rękodzieła i biżuterii.

Aktualnie twórcy biżuterii artystycznej wykorzystują do produkcji swoich prac autorskich nie tylko sznureczki syntetyczne i jedwabne o splocie w jodełkę, ale również sznureczki skręcane, łańcuszki, taśmy cyrkonowe. Dodatkowymi elementami zdobiącymi prace są wszelkiego rodzaju kamienie szlachetnie i sztuczne, kryształki (również Swarovski-ego), perełki, korale, koraliki porcelanowe oraz kaboszony. Niezbędne do wytworzenia pracy są nici nylonowe, zazwyczaj przeźroczyste oraz komplet igieł. Do wykończenia pracy artyści wykorzystują cienki filc, który przyszywany jest lub przyklejany od dołu biżuterii.

Aby zachować dłuższą trwałość wyrobu artyści sięgają do środków impregnujących. 
 

 Sekret soutache, polega na tym, że każdy, kto pozna jej podstawy może tworzyć piękną biżuterię dla siebie i swoich bliskich. 


Sztuka ta pozwala na odkrycie w sobie kreatora, twórcy i realizatora wspaniałych, autorskich precjozów. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, inspiracji i inwencji twórczej. Najlepsi inicjatorzy autorskich prac biżuteryjnych czerpią natchnienie w świecie mody wykorzystując w swych dziełach główne motywy oraz kolorystykę. 

Obecnie dostępnych jest na rynku wiele przyborów i materiałów produkowanych z myślą o osobach tworzących techniką soutache. W sklepach internetowych można kupić wszystkie niezbędne materiały i surowce. 
 

Zajęcia prowadzone są  metodami aktywnymi. W zajęciach mogą uczestniczyć rodzice z dziećmi.

 Czas trwania: 2h 

 Grupa : 3-10 uczestników