Dwujęzyczna Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Dwujęzyczne Niepubliczne Przedszkole

   AKTUALNOŚCI - INFORMACJE      Brydż - kurs
 
 
 
 
 

 
 
 

Brydż - joggingiem XXI w.Najpierw spojrzyj z kim grasz, a potem w co grasz.

 

 

 


 

 


 

 


 

 

 

 

Dlaczego BRYDŻ?!

Według wybitnego kanadyjskiego gracza zawodowego, znanego propagatora i nauczyciela brydża Freda Gitelmana, istnieje kilka powodów, dla których warto się tą grą zainteresować.

Oto one:

 • Brydż to wspaniała gra.
 • Sprawi wam wiele przyjemności.
 • Brydż to najpopularniejsza gra karciana na świecie.
 • Wielu graczy pociąga element rywalizacji zawarty w brydżu.
 • Brydż to gra towarzyska.
 • Gra w brydża stanowi doskonałe ćwiczenie umysłu.
 • Gra w brydża poprawia zdolności do rozwiązywania problemów.
 • Brydż uczy porozumiewania się w parze.
 • W brydża mogą grać wszyscy, niezależnie od wieku, płci, narodowości, rasy czy religii.

"Żaden system głowy nie zastąpi"
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brydż - gra logiczna

Brydż to nie tyle gra karciana, ile gra logiczna z użyciem kart. To jedyna forma gry w karty, w przypadku której można organizować zawody sportowe, gdzie wyklucza się wpływ szczęścia na osiągnięty rezultat rywalizacji

Podstawową różnicą pomiędzy brydżem sportowym (porównawczym) a towarzyskim jest to, że zagranych kart nie zbiera się na środku stołu w tak zwane „wziątki”, lecz jedynie wykłada przed sobą, aby po rozegranym rozdaniu móc swoje karty umieścić w odpowiedniej przegródce pudełka i umożliwić graczom na innym stole rozegranie tego samego rozdania z zachowaniem takiego samego układu kart. O wyniku rywalizacji nie decyduje więc liczba asów i króli, które przydzielił nam los, lecz sposób jak otrzymane walory potrafiłem wykorzystać w porównaniu do osiągnięć przeciwników grających tymi samymi kartami na innym stole. Szczęście może polegać jedynie na tym, że w danym rozdaniu trafia się na lepiej lub gorzej dysponowanych przeciwników (w turniejach przeciwników zmienia się po każdej rozegranej rundzie).

O powodzeniu w rywalizacji decyduje przede wszystkim dobra współpraca w parze. Stąd nazwa gry: „bridge”, czyli z angielskiego „most”, co ilustruje porozumienie pomiędzy partnerami, którzy wzajemną współpracą wspierają się w osiąganiu najlepszego wyniku. W brydżu istnieje specjalny zapis międzynarodowy, który umożliwia ilościowe określenie uzyskanego wyniku, a co za tym idzie porównanie osiągniętych rezultatów.
Rozgrywki brydża porównawczego prowadzone są na świecie od wielu lat. Organizowane są zawody rangi mistrzostw świata, kontynentów, krajów i regionów. Konkurencje są zwykle podzielone na kategorie open (czyli dla wszystkich), a wyjątkowo oddzielnie dla kobiet i seniorów (!). Nad prawidłowością przebiegu zawodów czuwają specjalnie przeszkoleni sędziowie. Istnieją międzynarodowe i krajowe przepisy oraz federacje brydża sportowego, które sprawują patronat nad rozgrywkami. Polski Związek Brydża Sportowego (
http://www.pzbs.pl/) zrzesza wielbicieli brydża sportowego w Polsce, a współtworzą jego organizację związki regionalne (np. Wielkopolski Związek Brydża Sportowego: http://brydz.wlkp.pl/). Dodać należy, że Polacy od lat stanowią światową czołówkę w rozgrywkach brydża sportowego, a znaczący wkład do tych sukcesów wnieśli polscy seniorzy, którzy zdobyli już łącznie ponad trzydzieści medali w rozgrywkach światowej rangi.


Doświadczenie powiększa naszą mądrość; 
nie zmniejsza jednak naszej głupoty.
Josh Billings 


   
   
   


   
   
   
   
   
   
   
   
   

  Brydż - gra dla seniorów

  Nastała moda na bieganie, nordic walking, czy inne podobne aktywności fizyczne. Wielu zapomina jednak, by oprócz ciała, ćwiczyć też swój umysł. Z drugiej jednak strony siedzenie przy stoliku brydżowym cały dzień również nie jest takie zdrowe. Ten problem idealnie można rozwiązać przyjeżdżając na zajęciarowerem! 

  Teoria i praktyka dotycząca wszelkiego rodzaju ćwiczeń mówi, że doskonaleniu ulegają tylko te narządy i układy, które są odpowiednio wykorzystywane (czytaj: którym stawia się odpowiednie wyzwania). Dotyczy to także „gimnastyki umysłu”, która może być realizowana w różnych formach (zadania logiczne, matematyczne, szaradziarstwo, gry towarzyskie). Każda z nich sprzyja zachowaniu bystrości umysłu i intelektualnej niezależności. Istnieją na przykład poważne przesłanki świadczące o dużym znaczeniu aktywności umysłowej w przeciwdziałaniu chorobie Alzheimera i opóźnienia starczej demencji. Wyjątkową formą aktywności łączącą ćwiczenia umysłu, spotkania towarzyskie i dążenie człowieka do osiągnięcia doskonałości jest brydż sportowy.

  Wymiar sportowy brydża nie powinien przesłaniać wyjątkowych aspektów socjalnych i korzyści natury duchowej. Jakakolwiek forma rozgrywek to zawsze spotkanie ludzi we wspólnym celu. Zawierane przy takich okazjach przyjaźnie nierzadko trwają całe życie. Skupienie się na teoretycznych problemach rozgrywki, wyzwala nas od szarej rzeczywistości i pozwala dać wytchnienie umysłowi zmagającymi się z codziennymi kłopotami.


  Humor:

  Bardzo kiepski brydżysta polerował pewnego dnia lampę, z której wyskoczył dżinn i powiedział: 

  • “Masz jedno życzenie.
  Brydżysta rozwinął mapę świata i powiedział: 

  • “Niech te wszystkie kraje żyją w pokoju i harmonii.”
  • “Chyba żartujesz, jestem tylko dżinnem.”
  Brydżysta pomyślał przez chwilę i zaproponował:

  • “Spraw, żebym zawsze wygrywał w brydża.”
  Hmm….zastanowił się dżinn. 

  • ” Pokaż mi jeszcze raz tę mapę.”

   
   
   
   
   

   
   
   
   
   
   
   
  Brydż- gra dla dzieci (od lat 12) i młodzieży

  Dlaczego warto uczyć dzieci i młodzież gry w brydża?

  Można to uargumentować w prosty sposób:

  • Bo, brydż rozwija arytmetyczno-logiczne rozumowanie, zdolność do oceniania i szacowania, poprawia pamięć i koncentrację. Licytacja w brydżu wymaga umiejętności aktywnego słuchania i szybkiego wyciągania wniosków na podstawie otrzymanej informacji. Decyzje podejmowane są w sytuacji stresowej. Młodzi ludzie oswajają się z atmosferą stresu, panującą często podczas sprawdzianów, testów czy egzaminów. 
  • Bo znakomity wpływ brydża na poprawę wyników szkolnych uczniów uprawiających tę dyscyplinę sportu został dostrzeżony przez Ministerstwo Edukacji. Stąd w niektórych szkołach tworzone są klasy brydżowe, w których ocena za tę właśnie „grę w karty” pojawia się na świadectwie. Zdaniem nauczycieli uczniowie biorący udział w zajęciach klas brydżowych osiągają lepsze wyniki w innych przedmiotach, niż ich rówieśnicy. Postęp dotyczy przede wszystkim przedmiotów ścisłych.
  • Bo jest to genialna propozycja na sensowne, aktywne, kreatywne i ciekawe spędzanie wolnego czasu. A dodatkowo brydż sportowy zaspokaja możliwości uczestniczenia w sportowej rywalizacji i wyżycia się emocjonalnego w przypadku młodzieży nie wykazującej uzdolnień do uprawiania takich fizycznych dyscyplin sportu jak: piłka nożna, tenis, koszykówka, czy inna forma gry zespołowej.

  Można to uargumentować również bardzo naukowo:

  Ta gra rozbudza umiejętność logicznego myślenia, uczy współpracy, ale wymaga także znajomości rachunku prawdopodobieństwa. Poza tym BRYDŻ jest dobrym treningiem przed wszystkimi stresującymi sytuacjami. Na każdym turnieju gracz kilkadziesiąt rozdań gdzie musisz rozwiązać kilkaset problemów dysponując ograniczonym czasem. Uczy to podejmowania decyzji jak również radzenia sobie ze stresem. Przy brydżu nie można odmówić licytacji, rozgrywki czy wistu, wiec uczymy się odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji za własne czyny. Nie mówiąc już o rozwoju intelektualnym, jak również w tym, ze brydż pomaga zachować jasność umysłu aż do ostatnich lat życia. Jest znakomitym treningiem umysłu i dostarcza pewnej adrenaliny. 
  Ładnie i mądrze brzmi, prawda? Jeszcze można napisać, ze uczeni dowiedli, ze gra w brydża ma dobry wpływ na nasze zdrowie.

  Mamo, dziś po lekcjach zostaję na brydża.

   

  Humor:

  Nauczyciel pyta Jasia czy zna liczby.
  Tak, odpowiada Jaś
  Dobrze! Powiedz jaka liczba jest po trzy
  Cztery, odpowiada Jaś
  A po sześć?
  Siedem
  Bardzo dobrze, mówi nauczyciel, a po dziesiątce?
  Walet, odpowiada Jaś


  KURSY brydża

  Obecnie kursy brydża odbywają się w 4 miastach w Polsce. Dlaczego Wołomin nie może być 5 miastem, w którym takie kursy będą prowadzone?

  Mówi się, że brydż to trudna gra i potrzeba wielu godzin, by zgłębić jej tajniki. Przekonaj się, że to nieprawda i dołącz do nas - sympatyków tej prestiżowej dyscypliny sportu. W ciągu kilku zajęć poznasz nie tylko zasady gry i podstawowe schematy gry, by z przyjemnością pograć ze znajomymi, lecz także rozegrasz pierwszy w życiu turniej! A potem... krótka droga by spotykać się z nami - brydżystami co weekend przy zielonym stoliku.

  Obecnie kursy brydża odbywają się w 4 miastach w Polsce. Dlaczego Wołomin nie może być 5 miastem, w którym takie kursy będą prowadzone?

  Co łączy Renatę Dancewicz, Marka Borowskiego i Janusza Korwin-Mikkego? - Zamiłowanie do brydża.

  Osoby zainteresowane udziałem w kursie brydżowym proszone są o kontakt pod numerem tel. 505-448-460 lub drogą mail-ową pod adresem sekretariat-novum@wp.pl w tytule wpisując: BRYDŻ.

  Humor:

  Podczas badania, lekarz zauważył kilka siniaków na goleniach pacjenta, więc spytał: 

  - “Czy pan gra w hokeja albo piłkę nożną?”
  - “Nie, gram w brydża z żoną.”