Dwujęzyczna Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Dwujęzyczne Niepubliczne Przedszkole

   AKTUALNOŚCI - INFORMACJE      Decoupage - warsztaty
 
 
 
 
 

 
 
 

Warsztaty z DECOUPAGE 

Czym jest decoupage?

Decoupage (dekupaż) to sztuka dekoracyjna polegająca na wycinaniu elementów z papieru lub serwetki, tworzeniu kompozycji i naklejaniu ich na różne przedmioty tak, aby przedmiot wyglądał na pomalowany. Możemy tą techniką ozdobić praktycznie każdą powierzchnię: drewno, metal, szkło, tkaninę, plastik, ceramikę. Papierowe wzory nakłada się na: butelkach, kieliszkach, wazonach, talerzach, pudełkach, skrzyniach, świecach, świecznikach, doniczkach, ramkach do zdjęć, meblach, drzwiach, a nawet na ubraniach.

Do techniki decoupage stosuje się materiały, które zazwyczaj są dostępne w każdym gospodarstwie domowym. Jakie materiały, czy przedmioty wykorzystamy do dekoracji - zależy wyłącznie od naszych preferencji, potrzeb oraz umiejętności, które nabyliśmy podczas kolejnych warsztatów i zajęć.

Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany.

Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać. 
 
 

Historia decoupage:

Uważa się, że technika decoupage pochodzi ze wschodniej Syberii. Plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika przywędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. W XVII wieku dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem decoupage przywędrowało najpierw do Włoch, a w XVIII w. do innych krajów Europy.

Wkrótce decoupage stało się jednym z typowych kobiecych hobby, niezwykle popularnym m.in. na dworze Ludwika XV. Ozdabiano nie tylko meble, ale coraz częściej także mniejsze przedmioty np. pudełka i przybory toaletowe. Niektórych twórców techniką decoupage zaczęto powoli uznawać za artystów. Tak było z Mary Delany, która stała się ulubienicą dworu królowej Charlotty. Później przy pomocy decoupage'u tworzyli także Pablo Picasso i Henri Matisse.

Od tamtej pory sztuka decoupage przeszła wiele transformacji, aby dziś stać się źródłem satysfakcji z własnoręcznie udekorowanych przedmiotów dla tysięcy osób na całym świecie. 

   


 
 
 Sekret decoupage, polega na tym, że każdy, kto pozna jej podstawy może tworzyć piękne przedmioty dla siebie i swoich bliskich. Pozwala to każdemu na bycie „artystą – hobbystą” nawet bez dużego zacięcia artystycznego.


Sztuka ta pozwala na odkrycie w sobie twórcy. Tutaj wszystko zależy od naszej wyobraźni i inwencji.

Obecnie dostępnych jest na rynku wiele przyborów i materiałów produkowanych z myślą o osobach tworzących techniką decoupage. Można kupić gotowe przedmioty przygotowane specjalnie do ozdabiania, specjalistyczne kleje, farby i lakiery, a także media pozwalające postarzyć dany przedmiot np. przez stworzenie na nim charakterystycznych pęknięć.

     


Zajęcia prowadzone są  metodami aktywnymi. W zajęciach mogą uczestniczyć rodzice z dziećmi.

 Czas trwania: 2h 

 Grupa : 3-10 uczestników